Тема уроку: Третій закон динаміки Ньютона.
Мета уроку:
1. Навчальна: на конкретних прикладах розкрити суть третього
закону динаміки Ньютона і переконати учнів в одночасному існуванні дії та
протидії; вчити учнів логічно і творчо мислити.
2. Розвиваюча: формувати і
розвивати інтелект успіху; індивідуальні здібності учнів; розвивати вміння
узагальнювати; аналітично мислити.
3. Виховна: виховувати
прагнення до успіху, творчість, самоствердження; увагу, активність, науковий
світогляд учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: два візки; бруски однакової маси;
залізний брусок; магніт; таблиця «Закони Ньютона».
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Оголошення теми і мети уроку.
ІІ. Перевірка знань, умінь учнів.
Самостійна робота (тести). Самоперевірка.
№1. Чому людина, що стоїть у човні, важко зберегти рівновагу, якщо човен
різко зупиниться?
А) людина, внаслідок інерції, падає
в протилежний бік до руху човна.
Б) човен коливається на воді.
В)людина, внаслідок інерції,
продовжує рух в тому ж напрямку.
№2. Котре з трьох висловлювань неправильне?
А )під час рівномірного руху тіла
всі сили, що діють на нього компенсовані.
Б) вага тіла – це сила, з якою тіло
діє на підставку або розтягує вертикальний підвіс.
В) сили, з якими взаємодіють два
тіла – компенсовані.
№3. Чи однакова сила тяжіння в усіх точках земної поверхні?
А) так.
Б) ні.
№4. Яка із вказаних одиниць не входить у систему одиниць СІ?
А) 1Н.
Б) 1м/с².
В) 1км/год.
Г) 1с.
№5. Котре з висловлювань правильне?
А) 1Н – це сила, що надає тілу
прискорення 1м/с².
Б) вага тіла – це сила, з якою тіло
внаслідок дії тяжіння розтягує підвіс або діє на горизонтальну підставку.
В) якщо тіло рухається рівнозмінно,
то сили що діють на нього, компенсовані.
№6. Яка маса тіла, якщо під дією сили 0,5Н воно рухається з прискоренням
1м/с²?
А) 0,5кг.
Б) 5кг.
В) 2кг.
Г) інша.
№7. Котре з висловлювань неправильне?
А) сила виражається добутком маси на
прискорення.
Б) сила – векторна величина.
В) сила виражає інертні властивості
тіла.
№8. Чи може вага тіла бути більшою від сили тяжіння, що діє на тіло?
А) так, якщо тіло рухається з
прискоренням вниз.
Б) так, якщо тіло рухається з
прискоренням вгору.
В) ні.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Ми багато разів говорили про те, що будь-яка дія одного тіла на інше має
характер взаємодії. Всі розглянуті раніше приклади свідчать, що не може бути
однобічної дії одного тіла на інше – тіла обов’язково взаємодіють між собою.
Наприклад, Земля й Місяць притягуються одне до одного, людина тисне на стілець,
а стілець – на людину. Якщо тіла взаємодіють між собою, то природно поставити
питання, чи існує якась залежність між силами, з якими взаємодіють тіла? Щоб
відповісти на це питання, треба порівняти сили за модулем і з’ясувати, як вони направлені.
Якщо покласти на котки сильний магніт і залізний брусок і до кінців
магніту і бруска приєднаємо однакові м’які пружини, другі кінці яких
закріпимо. Магніт і брусок притягнуться один до одного і розтягнуть пружини.
Дослід показує, що обидві пружини розтягнуться однаково. Це означає, що на
обидва тіла з боку пружин діють однакові за модулем і протилежні за напрямом
сили: F1 = - F2.
А тепер проведемо експеримент: два учні класу взаємодіють один з одним за
допомогою мотузки, стоячи на демонстраційних візках.
Як ви гадаєте: чи з однаковими силами діють один на одного ці учні?
На основі дослідів можна сформулювати третій закон Ньютона: сили, з якими взаємодіють
два тіла, рівні за модулями і направлені вздовж однієї прямої у протилежні
сторони.
Досить часто третій закон Ньютона формулюють так, як його у свій час
сформулював Ньютон: всякій дії завжди є рівна і прямо протилежна протидія.
Рівність модулів сил взаємодії, скориставшись другим законом Ньютона, можна
записати: m1a1 = m2a2,
або a1/a2 = m2/m1.
ІV. Закріплення вивченого
матеріалу.
1) Чи можуть зрівноважити
одна одну сили взаємодії двох тіл – адже вони рівні і протилежно направлені?
2) Чи є відмінність між
«дією» і «протидією»?
3) Чи можна вважати, що сума
сил (дії і протидії) дорівнює нулю? Чому?
4) Згідно з третім законом
Ньютона під час перетягування каната кожна команда учнів на уроці фізичної
культури діє на суперника з рівною силою. Як же тоді визначається переможець?
5) Розв’яжіть задачі.
№1 Два учні здатні розтягувати пружину динамометра
із силами 150 і 200Н кожен. Що покажуть з’єднані мотузкою динамометри, якщо
учні розтягуватимуть їх з усіх сил у різні боки?
№2 Два хлопчики розтягують мотузку із силами 120Н.
Чи розірветься мотузка, якщо вона витримує натяг 150Н?
6) Складемо таблицю «Закони Ньютона»: за якими
дослідами можна встановити всі три закони Ньютона, сформулюйте закони Ньютона,
особливості кожного закона Ньютона, що об’єднує закони.
V. Підсумки уроку.
VІ. Домашнє завдання: §23;
пов.§20-22.
Написати невеличкий твір про взаємодію тіл.
Джерело: http://myfizika.wordpress.com |